Awards and Achievements

  • Category
    Event
    Organizer
    Awardee
  • ASIA International Mathematical Olympiad Open Contest Semi-Final
    Asia International Mathematical Olympiad Union
    Silver Award  
    1D TAM MAN KANG  
    Bronze Award  
    2B WANG YU HONG   
  • The Hong Kong Council of the Church of Christ in China (Mathematics Competition)
    The Hong Kong Council of the Church of Christ in China
    Second Prize  
    2B WANG YU HONG3A CHENG WING YAN5E LO TSZ YAN
  • Greater Bay Area Mathematical Olympiad Final Round
    Olympiad Champion Education Centre
    Merit Award  
    2A LAU PAK HEI  
  • Dr. Mong Man Wai Scholarship / First Three Positions in Each Form
    CCC Heep Woh College
    First Position  
    6F YANG WING YAN  
    Second Position  
    6D LAU CHIU TING  
    Third Position  
    6F YAU SZE WAN  
  • School of Engineering Dean's list Award (2021-2022)
    The Hong Kong University of Science and Technology
    Fall Receipient(s)  
    CHENG TSZ HINMOK CHING HEITAM TSZ CHUNG
    Spring Receipient(s)  
    CHEN XIAOLIANG  
  • Sir Edward Youde Memorial Prizes For Senior Secondary School Studies
    CCC Heep Woh College
    6D LAU CHIU TING    6D SO TSOI KEI 
  • Inter-School Badminton Competition 2021-2022- Boys Senior (Team)
    The Hong Kong Schools Sports Federation
    1st runner-up  
  • Inter-School Badminton Competition 2021-2022- Boys Senior (Division 3 Kowloon Two)
    The Hong Kong Schools Sports Federation
    2nd runner-up  
    2D CHAN WAI SING4B LO TSZ SHUN4D LI KA HIM
    5C LUI LOK MAN5E AU KING LONG6F CHAN JING LONG
    6F LEE PUI HIN SOLOMON  
  • Inter-School Athletics Competition 2021-2022
    The Hong Kong Schools Sports Federation
    Boys A High Jump - Champion  
    5E CHEUNG MING HUNG  
    Boys C 100m Hurdles - Champion  
    2A JIANG YUK CHUN  
    Girls B Discus - Champion  
    4B LEE SZE YEUNG  
    Girls B 1500m - Champion  
    4C WONG TSAN MEI  
    Girls B Shot Put - Champion  
    4B LEE SZE YEUNG  
    Boys B 800m - 1st runner-up  
    2D LAW CHUN HIM  
    Boys A 110m Hurdles - 1st runner-up  
    5C HON TSZ HEI  
    Girls B 100m Hurdles - 2nd runner-up  
    4D KWOK TSZ CHING  
    Boys C High Jump - 2nd runner-up  
    2A JIANG YUK CHUN  
    Boys A Triple Jump - 3rd runner-up  
    6A WU XUHUI  
    Girls A 400m - 3rd runner-up  
    6E LEE CHEUK LAM  
    Girls C 100m Hurdles - 3rd runner-up  
    2E CHAN TSZ YAU  
  • Po Toi Island Arts Festival Competitions: Photo-taking Competition
    Academy 22 Education for All Foundation
    Champion  
    5A LEUNG KWUN WA  
    1st runner-up  
    2D CHUNG KA KA  
    2nd runner-up  
    5A YIP KWONG TIM  
  • 三十五週年創意短片比賽:疫情下的新常態
    香港專業教育學院(屯門)
    銅獎  
    5A 梁冠華5D 方俊輝 
  • Hong Kong International Computational Olympiad Final Round 2021-2022
    Olympiad Champion Education Centre
    Silver Award  
    3C LEE YIU SING  
    Bronze Award  
    2E TAO KAI HO  
    Merit Award  
    2D LIN ZHUO JUN  
  • The 15th Wong Tai Sin District Outstanding Student Selection
    East Kowloon Youth Society and Wong Tai Sin District Outstanding Students Association
    Outstanding Student  
    3B SUNG HIN MAN5C LI CHIT WING 
  • World Heart Day Drawing Competition
    Hong Kong College of Cardiology
    2nd runner-up  
    3C YEUNG MAN YAT  
  • Junior Secondary Science Online Self-learning Scheme
    Hong Kong Virtual University
    Gold Award  
    3A CHENG WING YAN3C LEE YIU SING2B CHOY KA KI
    2B WANG YU HONG2C HO SUM YING2C NGO YAN HAY
    2E KWAN CHUN HIM3A CHENG WING YAN3A SZETO KA CHUN
    Silver Award  
    2A CHEUNG KA YAN2B CHAN HO MING2C LAM LOK YEE
    2E NG PAAK YIN3C LEE YIU SING3D WEN SHING YEUNG
  • Hong Kong Athletics Series 2022
    Hong Kong Association of Athletics Affiliates
    Series 3 U18 110m Hurdle - 2nd runner-up  
    5C HON TSZ HEI  
    Series 3 U20 High Jump - Champion  
    5E CHEUNG MING HUNG  
Page: