Awards and Achievements

  • Category
    Event
    Organizer
    Awardee
  • Hong Kong Junior Age Group Athletics Meet 2023 - 2
    Pacers Athletics Club
    Boys' U14 High Jump Champion  
    1E CHOW TIN NOK  
    Boys' U16 High Jump Champion  
    3B JIANG YUK CHUN  
    Boys' U20 High Jump Champion  
    6E CHEUNG MING HUNG  
  • 「再出發」3D模型先導課程
    叮叮科創
    優秀作品三等獎  
    3D 蔡富丞  
  • 74th Hong Kong Schools Speech Festival (English) - Solo Verse Speaking Non-open Secondary 3 Boys
    Hong Kong Schools Music and Speech Association
    2nd runner-up  
    3B KWUN CHUN HIM3B LAI PUN LAP 
  • 74th Hong Kong Schools Speech Festival (English) - Solo Verse Speaking Non-Open Secondary 5 Girls
    Hong Kong Schools Music and Speech Association
    1st runner-up  
    5C FUNG PUI KA  
  • TCAA Athletic Championships – Round 2
    TCAA
    Boys' D High Jump Champion  
    1E CHOW TIN NOK  
    Boys' C High Jump Champion  
    3B JIANG YUK CHUN  
  • Inter-Secondary Schools Boys Badminton Competition
    CCC
    Boys' doubles Champion  
    1B TSANG SHING WAN3E CHAN WAI SING 
  • Inter-Secondary Schools Boys Volleyball Competition
    CCC
    Boys' Overall Champion  
    1D LIU LONG HIM1D LUK CHUN HEI1D LUK TSUN HANG KELVIN
    2A YIU YAT HIM3D LEE KIN FUNG4B LEUNG TSZ HO
    4B CHENG TSZ HO4C LAM PAK HEI4C TSOI HO NAM
    4D CHAN YUET TING5A WONG HO LAM5A LEUNG HOK WAH
    5C KWOK HIU KIN  
  • Hong Kong Junior Age Group Athletics Meet 2023 - I
    Pacers Athletics Club
    Boys' U14 High Jump Champion  
    1E CHOW TIN NOK  
    Boys' U16 High Jump 1st-runner up  
    3B JIANG YUK CHUN  
  • TCAA Athletic Championships – Round 1
    TCAA
    Boys' C High Jump Champion  
    3B JIANG YUK CHUN  
  • 4-Panel Comic Drawing Competition 2022
    Hong Kong Occupational Safety & Health Council
    Champion  
    4C YEUNG MAN YAT  
  • 中華基督教會區會聯校魔力橋比賽 2023
    中華基督教會香港區會中學校長會數學科核心小組
    一等獎  
    1C 崔耀晉2A 王靜致5C 張子晴
    三等獎  
    3A 程一菲  
    團體總冠軍  
    1C 崔耀晉2A 王靜致3A 程一菲
    5C 張子晴  
  • Applied Learning Scholarship (2021/22)
    Law's Charitable Foundation and Education Bureau
    6A CHAN SUEN TUNG6A CHAN HIN TUNG 
  • Sir Edward Youde Memorial Prizes 2022/23
    Sir Edward Youde Memorial Fund Council
    6E YU SUN YAN  
  • Sir Edward Youde Memorial Prizes 2022/24
    Sir Edward Youde Memorial Fund Council
    6D LUK YIN SHING  
  • Hong Kong Athletics Series 2023 – Series 1
    HKAAA
    Men's U20 High Jump Champion  
    6E CHEUNG MING HUNG  
  • Inter-School Athletics Competition
    The Hong Kong Schools Sports Federation
    Boys A 110m Hurdle - Champion   
    6C HON TSZ HEI  
    Boys A 4x100m - 1st runner-up  
    5A KWOK KIN LOK5A LEUNG HOK WAH5A WONG HO LAM
    6C HON TSZ HEI6E CHEUNG MING HUNG 
    Boys A High Jump - Champion  
    6E CHEUNG MING HUNG  
    Boys A High Jump - 2nd runner-up  
    6A YIP HING LONG  
    Boys A Long Jump - 1st runner-up  
    6E CHEUNG MING HUNG  
    Boys A Triple Jump - 1st runner-up  
    3B TANG CHI YUEN  
    Boys B 100m Hurdle - 1st runner-up  
    3B JIANG YUK CHUN  
    Boys B 100m Hurdle - 2nd runner-up  
    3D LI TSZ SAN  
    Boys B Discus - 1st runner-up  
    3D LEE KIN FUNG  
    Boys B High Jump - Champion  
    3B JIANG YUK CHUN  
    Boys B High Jump - 2nd runner-up  
    2C ZHAI CHUN KIT  
    Boys C 100m Hurdle - 3rd runner-up  
    2B AU MAN HIN  
    Boys C High Jump - Champion  
    5C WONG TSAN MEI  
    Girls A 800m - 3rd runner-up  
    5C WONG TSAN MEI  
    Bronze Prize  
    3B TANG CHI YUEN  
    Girls A Discus - 2nd runner-up  
    5B LEE SZE YEUNG  
    Girls A Shot Put - 2nd runner-up  
    5B LEE SZE YEUNG  
    Girls B 100m - 2nd runner-up  
    3E CHAN TSZ YAU  
    Girls B 100m Hurdle - Champion  
    3E CHAN TSZ YAU  
    Girls B 100m Hurdle - 2nd runner-up  
    3A LAU SUET YAN  
    Girls B Discus - 2nd runner-up  
    3B CHAN KA LAM  
Page: