Awards and Achievements 2023-2024

  • Category
    Event
    Organizer
    Awardee
  • 2024華夏盃(香港區)初賽
    香港數學奧林匹克協會
    一等獎  
    2E  謝嘉峻  
    二等獎  
    1A  呂晴如1A  卓梓岳1A  黃文朗
    1B  李卓彥1C  葉心怡 
    三等獎  
    1A  張雯霆1D  陳可澄 2B  陳賀弦
    2B  黃曉烽  
  • 2023 Eye Level Math Olympiad
    Eye Level
    Merit  
    1A  WONG MAN LONG1D  CHAN HO CHING 
  • Hong Kong Junior Age Group Athletics championships - Round 4
    Hong Kong Association of Athletics Affiliates
    Boys U14 high jump - Champion  
    2A  CHOW TIN NOK  
    Boys U16 high jump - Champion  
    3C  JIANG YUK CHUN  
  • Inter-School Volleyball Competition
    The Schools Sports Federation of Hong Kong, China
    Girls Grade A - 3rd runner-up  
    3A  LIU SHUK YUI4A  LEE HOI KI4A  LEUNG CHEUK KIU
    4B  CHAN YING TUNG5A  WU KAM YUE KARY6A  WONG YUEN YEE
    6B  LEE SZE YEUNG6C  CHEUNG HO YAU6D  CHAN CHI YAN
  • BOCHK Beach Volleyball Cup 2023-2024
    The Schools Sports Federation of Hong Kong, China
    Girls Grade A - 3rd runner-up  
    6B  LEE SZE YEUNG6C  CHEUNG HO YAU 
  • 1st New Territories Regional Rope Skipping Open Championships - 2x30-second Speed Relay
    New Territories Regional Sports Association
    2nd runner-up  
    2D  GUO KA HING3B  LI TAT YIN 
  • 1st New Territories Regional Rope Skipping Open Championships - 30-second 4-person Long Rope
    New Territories Regional Sports Association
    2nd runner-up  
    2A  MAN YUET HOK 2D  GUO KA HING3B  LI TAT TIN
    3B  LIANG KA IP  
  • Inter-School Table Tennis Competition
    The Schools Sports Federation of Hong Kong, China
    Boys Grade A - 1st runner-up  
    2D  NG KANG CHIN3A  LEE WANG LOK3B  LEE KWAN HO
    4D  CHEUNG CHUN HOI  
  • IET Faraday Challenge Hong Kong 2023
    The Institution of Engineering and Technology Hong Kong
    Merit  
    1D  LEE PAK HEI1D  WONG CHERITA2C  LAU PUI TUNG
    2D  WANG ZIHAN JOSEPH2E  YANG I HO 
  • 70th SCAA All HK Inter-School Athletics Meet
    South China Athletic Association
    Boys Grade C High Jump - 1st runner-up  
    2A  CHOW TIN NOK  
    Boys Grade B High Jump - Champion  
    3C  JIANG YUK CHUN  
  • True Light Girls’ Invitational Mathematics Contest
    True Light Middle School of Hong Kong
    Merit  
    4E  HO YAN SHUEN  
  • Wong Tai Sin Athletics Competition
    Leisure and Cultural Services Department
    Boys D 100m hurdle - 1st runner-up  
    4C  LI TSZ SAN  
    Boys D High Jump - Champion  
    3C  JIANG YUK CHUN  
    Boys D High Jump - 2nd runner-up  
    3D  CHAN TSUN TING  
    Girls C 1500m - Champion  
    6C  WONG TSAN MEI  
    Girls C Discus - Champion  
    6B  LEE SZE YEUNG  
    Girls C Shot put - Champion  
    6B  LEE SZE YEUNG  
    Girls C Shot put - 1st runner-up  
    5C  CHOW OI LING  
    Girls D 100m - 2nd runner-up  
    4B  CHAN TSZ YAU  
    Girls D 100m hurdle - 1st runner-up  
    4B  CHAN TSZ YAU  
    Girls D 400m - Champion  
    3B  WONG CHING CHI DORIS  
    Girls D Discus - Champion  
    4B  CHAN KA LAM  
    Girls D Long Jump - 1st runner-up  
    4B  CHAN TSZ YAU  
    Girls D Shot put - Champion  
    4B  CHAN KA LAM  
  • HVAA Hong Kong Junior Age Group Athletics Championships
    Happy Valley Athletic Association
    Boys U16 High Jump - Champion  
    2A  CHOW TIN NOK  
    Boys U16 High Jump - Champion  
    3C  JIANG YUK CHUN  
  • TCAA Athletics Championships 2023 - Round 3
    Tanzania Civil Aviation Authority
    Boys’ C Grade High Jump Champion  
    3C  JIANG YUK CHUN  
  • Hong Kong Junior Age Group Athletics Championships 2023
    Hong Kong Association of Athletics Affiliates
    Men’s U16 High Jump Champion  
    3C  JIANG YUK CHUN  
  • Joint School Music Competition 2023 - Secondary School Vocal Ensemble
    Hong Kong Joint School Music Association
    Silver Award  
    4A  WAN HOI LAM4B  WONG HOI CHUN4C  KWAN CHUN HIM
    4C  CHAN YIN KA4C  CHAN SZE CHAI 4C  CHENG WAI SHING
    5A SIN KA CHAI5B  CHAK YAU CHING5B  CHAN HOI TUNG
    5B  PANG HO CHUN5B  SUNG HIN MAN5B  WONG KEI TUNG
    5C  CHENG WING SHAN5C  YUEN YEUK LAAM5D  NG KA MAN
    6C  CHOW BAYLON PHILIP  
Page: