Awards and Achievements 2021-2022

  • Category
    Event
    Organizer
    Awardee
  • Guangdong-Hong Kong-Macao Greater Bay Area Mathematical Olympiad Qualifier Round 2022 (Greater Bay Area Region)
    Olympiad Champion Education Centre
    First Prize  
    3A CHENG WING YAN3C LEE YIU SING 
    Second Prize  
    3B YU CHUN LAM3D CHEN POK SHUN3D LAW CHI YIN
    4E NG KA LOK  
    Third Prize  
    2A LAU PAK HEI3A SZETO KA CHUN4E CHU LAI WAN
    4E HO LONG SUM4E SY KA YUK4E TSE MAN KIT
    4E TSUI HEI TUNG4E WONG YUEN FEI 
  • Pan-Asia Pacific International Mathematics Invitation Competition
    Hong Kong Gifted Education Association
    First Prize  
    3A CHENG WING YAN3C LEE YIU SING 
    Second Prize  
    2B WANG YU HONG2D LI TSZ SAN2E WONG YUE WAI
    3A SZETO KA CHUN3D CHEN POK SHUN3D LAU TIN YAU
    3D LAW CHI YIN  
    Third Prize  
    2A CHENG WAI SHING3B CHOI TSZ LEE3B YU CHUN LAM
  • School of Engineering Dean's List Award 2020-2021
    Hong Kong University of Science and Technology
    Dean's List  
    MA TSZ FUNG (CCCHWC 2019)  
  • International Chemistry Quiz 2021
    The Royal Australian Chemical Institute (HK)
    HD Excellence  
    5D TAM CHEUK YEE5E FONG PO YEE5E KO HASEL
    5E LO TSZ YAN6E CHAU KA YIU6F CHEUNG HEI YIU
    6F LI KUN KEI6F LUI KA HIN 
    High Distinction  
    5B LAI CHI KAI5D LUK YIN SHING5E CHENG KA SHUN
    5E LO CHUN NANG5E WONG CHAI5E WONG WAI SUM
    6C CHEUNG TSZ LING6D CHAN KA YAN6D LAU CHIU TING
    6D LAU SIU YAU6D LEUNG WING SZE6D LI SUM YUEN
    6D PUK YEE KIU6D SO TSOI KEI6D WONG HO MAN
    6D WONG SZE WING6D YAM CHING6D YEUNG PUI SHAN
    6D YU CHING HEI6F LI CHEUK CHUNG6F WONG KING HANG
    6F YANG WING YAN  
    Distinction  
    4C LAM TSZ HEI4C TANG WANG CHUN5E YU HON CHUNG
    6C LEUNG HEI YI6D CHAN TSZ HIM6D CHU CHING YAN
    6D CHU MAN CHING6D TSUI CHUN PAN6F MAK CHIU YIN
    6F TSE TUNG KIN  
    Credit  
    4C CHOW BAYLON PHILIP4C CHUNG HO CHAK4C KWOK KA YUET
    4E SY KA YUK5C CHOW CHI KIN5C WONG PUI YIN
    5E CHEN LOK YIU5E SHEK CHEUK HONG6C LEE CHUN HIM
    6D AU YEUNG KA YAN  
  • TCAA Junior Athletic Championships
    The Citizen Athletic Association
    U18 High Jump - Champion  
    5E Cheung Ming Hung  
    U14 High Jump - Champion  
    2A Jiang Yuk Chun  
    U18 110m hurdle - 2nd runner-up  
    5C Hon Tsz Hei  
  • International Junior Science Olympiad – Hong Kong Screening Test
    Hong Kong Education Bureau (Gifted Education Section)
    Third Class Honour  
    3C MOK YAN3A CHENG WING SHAN 
  • The 14th Wong Tai Sin District Outstanding Student Selection
    East Kowloon Youth Society and Wong Tai Sin District Outstanding Students Association
    Outstanding Student of the Senior Secondary Section  
    6D So Tsoi Kei  
    Social Service Award  
    6D So Tsoi Kei  
  • Watsons Annual Challenge U14 High Jump
    Watsons Athletic Club
    U14 High Jump - 3rd runner-up  
    2A Jiang Yuk Chun  
  • Watsons Annual Challenge U18 High Jump
    Watsons Athletic Club
    U18 High Jump - Champion  
    5E Cheung Ming Hung  
  • Chemical Safety Poster and Sticker Design Competition 2021
    Hong Kong Occupational Safety & Health Council
    Senior Secondary Division - 2nd runner-up  
    6E Yau Man Ping