Awards and Achievements

  • Category
    Event
    Organizer
    Awardee
  • Inter-School Athletics Competition 2021-2022
    The Hong Kong Schools Sports Federation
    Boys A High Jump - Champion  
    5E CHEUNG MING HUNG  
    Boys C 100m Hurdles - Champion  
    2A JIANG YUK CHUN  
    Girls B Discus - Champion  
    4B LEE SZE YEUNG  
    Girls B 1500m - Champion  
    4C WONG TSAN MEI  
    Girls B Shot Put - Champion  
    4B LEE SZE YEUNG  
    Boys B 800m - 1st runner-up  
    2D LAW CHUN HIM  
    Boys A 110m Hurdles - 1st runner-up  
    5C HON TSZ HEI  
    Girls B 100m Hurdles - 2nd runner-up  
    4D KWOK TSZ CHING  
    Boys C High Jump - 2nd runner-up  
    2A JIANG YUK CHUN  
    Boys A Triple Jump - 3rd runner-up  
    6A WU XUHUI  
    Girls A 400m - 3rd runner-up  
    6E LEE CHEUK LAM  
    Girls C 100m Hurdles - 3rd runner-up  
    2E CHAN TSZ YAU  
  • Po Toi Island Arts Festival Competitions: Photo-taking Competition
    Academy 22 Education for All Foundation
    Champion  
    5A LEUNG KWUN WA  
    1st runner-up  
    2D CHUNG KA KA  
    2nd runner-up  
    5A YIP KWONG TIM  
  • 三十五週年創意短片比賽:疫情下的新常態
    Hong Kong Institute of Vocational Education (Tuen Mun)
    Bronze Award  
    5A LEUNG KWUN WA5D FONG CHUN FAI 
  • Hong Kong International Computational Olympiad Final Round 2021-2022
    Olympiad Champion Education Centre
    Silver Award  
    3C LEE YIU SING  
    Bronze Award  
    2E TAO KAI HO  
    Merit Award  
    2D LIN ZHUO JUN  
  • The 15th Wong Tai Sin District Outstanding Student Selection
    East Kowloon Youth Society and Wong Tai Sin District Outstanding Students Association
    Outstanding Student  
    3B SUNG HIN MAN5C LI CHIT WING 
  • World Heart Day Drawing Competition
    Hong Kong College of Cardiology
    2nd runner-up  
    3C YEUNG MAN YAT  
  • Junior Secondary Science Online Self-learning Scheme
    Hong Kong Virtual University
    Gold Award  
    3A CHENG WING YAN3C LEE YIU SING2B CHOY KA KI
    2B WANG YU HONG2C HO SUM YING2C NGO YAN HAY
    2E KWAN CHUN HIM3A CHENG WING YAN3A SZETO KA CHUN
    Silver Award  
    2A CHEUNG KA YAN2B CHAN HO MING2C LAM LOK YEE
    2E NG PAAK YIN3C LEE YIU SING3D WEN SHING YEUNG
  • Hong Kong Athletics Series 2022
    Hong Kong Association of Athletics Affiliates
    Series 3 U18 110m Hurdle - 2nd runner-up  
    5C HON TSZ HEI  
    Series 3 U20 High Jump - Champion  
    5E CHEUNG MING HUNG  
  • Mini-movie Competition 2022
    Chinese YMCA of Hong Kong
    Bronze Award  
    Award for Best Cinematography  
    2A CHENG HOI LAM2A CHENG WAI SHING2C LI LOK YIU
    2D CHAN TSZ CHING2D CHAN YEUK LAM2D CHAN YIN KA
    2D CHUNG KA KA  
  • Hong Kong Athletics Series 2022
    Hong Kong Association of Athletics Affiliates
    Series 2 U20 110m Hurdle - 2nd runner-up  
    5C HON TSZ HEI  
  • 香港中文大學崇基學院校友至善獎學金
    香港中文大學
    曾陳桂梅獎學金(2021-2022)  
    莊穎欣華子卉黃秀文
  • Hong Kong Athletics Series 2022
    Hong Kong Association of Athletics Affiliates
    Series 1 U18 110m Hurdle - 2nd runner-up  
    5C HON TSZ HEI  
    Series 1 U20 High Jump - Champion  
    5E CHEUNG MING HUNG  
  • Hong Kong Athletics Trials 2022
    Hong Kong Association of Athletics Affiliates
    Champion  
    5E CHEUNG MING HUNG  
  • Hong Kong International Computing Olympiad Heat Round 2021-2022 (Hong Kong Region)
    Olympiad Champion Education Centre
    Gold Award  
    3C LEE YIU SING  
    Bronze Award  
    2D LIN ZHUOJUN2E TAO KAI HO 
    Merit Award  
    2B HSU CHIN LONG2D CHAN PAK HEI2D CHOY FU SHING
  • 第七十三屆香港學校朗誦節(2021)
    香港學校音樂及朗誦協會
    詩詞獨誦 - 粤語 - 中學二年級 - 女子組 - 季軍  
    2C 温凱琳  
    散文獨誦 - 粤語 - 中學二年級 - 男子組 - 季軍  
    2D 呂敬謙  
  • 73rd Hong Kong Schools Speech Festival (2021)
    Hong Kong Schools Music and Speech Association
    Solo Verse Speaking - Non-Open - Secondary 4 – Boys – Champion
    4C SZE CHAK LAM
    Solo Verse Speaking - Non-Open - Secondary 2 – Boys – 2nd runner-up
    2B LAI PUN LAP
    Dramatic Duologue -- Secondary 1 and 2 – 2nd runner-up
    2A WONG YIK LUN ALAN
    2D LI TSZ SAN
Page: