Awards and Achievements

  • Category
    Event
    Organizer
    Awardee
  • Competition on e-card design of Appreciation Card for Teachers
    Education Bureau, The Committee on Home-School Co-operation, The Hong Kong Education City (EdCity) and Sing Tao Daily
    1st runner-up  
    3C YEUNG MAN YAT  
  • Hong Kong Student Sports Awards 2021-22
    A.S. WATSON GROUP
    5E CHEUNG MING HUNG  
  • 全國青少年數學論壇選拔賽「數學建模小論文比賽」
    International Mathematical Olympiad Hong Kong Committee
    良好獎  
    3A LEE YIU SING  
  • International Mathematical Olympiad (Preliminary Selection Contest)
    The Hong Kong Academy for Gifted Education
    Bronze Award  
    3A LEE YIU SING  
  • Student of the Year Award 2021-2022 (Sportsperson)
    South China Morning Post
    Merit  
    5E CHEUNG MING HUNG  
  • ASIA International Mathematical Olympiad Open Contest Semi-Final
    Asia International Mathematical Olympiad Union
    Silver Award  
    1D TAM MAN KANG  
    Bronze Award  
    2B WANG YU HONG   
  • Greater Bay Area Mathematical Olympiad Final Round
    Olympiad Champion Education Centre
    Merit Award  
    2A LAU PAK HEI  
  • Hong Kong Mathematics Creative Problem Solving Competition for Secondary Schools
    EDB
    Silver Award  
    1B TSE TIN SUM1D TAM MAN KANG2D LI TSZ SAN
    2D WONG YIK SHUN  
    Merit Award  
    2A LAU PAK HEI  
  • The Hong Kong Council of the Church of Christ in China (Mathematics Competition)
    The Hong Kong Council of the Church of Christ in China
    Second Prize  
    2B WANG YU HONG3A CHENG WING YAN5E LO TSZ YAN
  • Inter-School Badminton Competition 2021-2022- Boys Senior (Team)
    The Hong Kong Schools Sports Federation
    1st runner-up  
  • Inter-School Badminton Competition 2021-2022- Boys Senior (Division 3 Kowloon Two)
    The Hong Kong Schools Sports Federation
    2nd runner-up  
    2D CHAN WAI SING4B LO TSZ SHUN4D LI KA HIM
    5C LUI LOK MAN5E AU KING LONG6F CHAN JING LONG
    6F LEE PUI HIN SOLOMON  
  • Inter-School Athletics Competition 2021-2022
    The Hong Kong Schools Sports Federation
    Boys A High Jump - Champion  
    5E CHEUNG MING HUNG  
    Boys C 100m Hurdles - Champion  
    2A JIANG YUK CHUN  
    Girls B Discus - Champion  
    4B LEE SZE YEUNG  
    Girls B 1500m - Champion  
    4C WONG TSAN MEI  
    Girls B Shot Put - Champion  
    4B LEE SZE YEUNG  
    Boys B 800m - 1st runner-up  
    2D LAW CHUN HIM  
    Boys A 110m Hurdles - 1st runner-up  
    5C HON TSZ HEI  
    Girls B 100m Hurdles - 2nd runner-up  
    4D KWOK TSZ CHING  
    Boys C High Jump - 2nd runner-up  
    2A JIANG YUK CHUN  
    Boys A Triple Jump - 3rd runner-up  
    6A WU XUHUI  
    Girls A 400m - 3rd runner-up  
    6E LEE CHEUK LAM  
    Girls C 100m Hurdles - 3rd runner-up  
    2E CHAN TSZ YAU  
  • Po Toi Island Arts Festival Competitions: Photo-taking Competition
    Academy 22 Education for All Foundation
    Champion  
    5A LEUNG KWUN WA  
    1st runner-up  
    2D CHUNG KA KA  
    2nd runner-up  
    5A YIP KWONG TIM  
  • 三十五週年創意短片比賽:疫情下的新常態
    Hong Kong Institute of Vocational Education (Tuen Mun)
    Bronze Award  
    5A LEUNG KWUN WA5D FONG CHUN FAI 
  • Hong Kong International Computational Olympiad Final Round 2021-2022
    Olympiad Champion Education Centre
    Silver Award  
    3C LEE YIU SING  
    Bronze Award  
    2E TAO KAI HO  
    Merit Award  
    2D LIN ZHUO JUN  
  • The 15th Wong Tai Sin District Outstanding Student Selection
    East Kowloon Youth Society and Wong Tai Sin District Outstanding Students Association
    Outstanding Student  
    3B SUNG HIN MAN5C LI CHIT WING 
Page: